سه شنبه , 8 خرداد 1403 2024 - 05 - 28 ساعت :
» خودرو » واردات خودرو های چینی
واردات خودرو های چینی
خودرو - واردات خودرو

واردات خودرو های چینی

آبان 13, 1402 212255

واردات خودرو های چینی

واردات خودرو های چینی به کشورهای مختلف در سالهای اخیر افزایش یافته است. چین به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در جهان ، خودروهای متنوعی را تولید می کند که در بازار جهانی مورد تقاضا قرار می گیرد. این خودروها شامل خودرو های سواری ، خودرو های شاسی بلند ، خودرو های الکتریکی ، و خودرو های تجاری می باشد.

از چه سالی پای خودرو های چینی به جاده های کشورمان باز شد؟ از سال 1378بود که خودرو های چینی برای اولین بار با برند mvm وارد جاده های ایران شدند. اولین شرکتی که محصولات چینی را به ایرانیان معرفی کرد مدیران خودرو بود. خودرو های چینی برعکس خودروهای ژاپنی و اروپائی به صورت کامل وارد ایران نمی شدند. این خودرو ها به صورت ckd به کارخانه شرکت داخلی وارد می شد و سپس مونتاژ و روانه بازار می شد.

چند سال قبل به دلیل مسئله تشدید تحریم های امریکا و خروج امریکا از برجام و افزایش قیمت دلار به دلیل جلوگیری از خروج ارز از کشور دولت واردات خودرو را ممنوع اعلام کرد. به همین خاطر آخرین مدل از برندهای معروفی مانند هیوندای ، بنز ، تویوتا ، بی ام و ، در ایران مربوط به سال 2018 می باشد و در این چند سال قیمتشان 3 تا 4 برابر شده است.

با این حال خودرو های چینی هنوز هم در قالب CKD وارد کشور می شوند و هر سال چند مدل جدید از آن ها به بازار می اید.

با ابزار نیوز از تمامی اخبار خودرو با خبرشو (: 

بهترین خودرو های چینی موجود در ایران

بهترین خودرو های چینی موجود در ایران بر اساس نظر سنجی عمومی شامل چند خودرو می باشد که البته ممکن است این لیست مطابق با نظر همه ی افراد نباشد. این چند خودرو شامل :

جیلی امگراند X7 : این خودرو یکی از محبوب ترینخودرو های چینی در ایران است. طراحی زیبا ، امکانات بالا و قیمت مناسب باعث محبوبیت ان در بین مردم می باشد.

بایک BJ40 : این خودرو یک جیپ قدرتمند و سخت افزاری مطمئن است. طراحی جذاب و قابلیت های زیادی که ارائه می دهد آن را به یکی از بهترین خودرو های چینی موجود در ایران تبدیل کرده است.

چری تیگو 7 : این خودرو یک SUV خوش ساخت و با کیفیت است. با امکانات مدرن و طراحی جذاب ، تیگو 7 جزو خودرو های محبوب در ایران است.

هافال H6 : این خودرو یک SUV متوسط است که با طراحی زیبا و امکانات بالا توانسته است جایگاه ویژه ای در بازار خودرو های چینی در ایران پیدا کند.

لیفان X50 : اینخودرو یک SUV کوچک و شیک است که با طراحی خلاقانه و امکانات متنوع ، توانسته است جایگاه خوبی در بازار خودروهای چینی ایران داشته باشد.

دلایل اصلی واردات خودرو به ایران

واردات خودرو های چینی
واردات خودرو های چینی

یکی از اصلی ترین دلایل واردات خودرو های چینی به ایران پس از بحث تحریم ها و مشکلات سیاسی ایران با کشورهای اروپائی ، قیمت مناسب انهاست. خودرو های چینی با قیمتی کمتر نسبت به بسیاری از خودرو های دیگر شهرت دارند که این امر موجب جذابیت برای مصرف کنندگان ایرانی شده است.

دومین عامل کیفیت می باشد. با توجه به رشد صنعت خودروسازی در چین ، کیفیت خودروهای تولیدی این کشور نیز بهبود یافته است. محصولاتی که در سالهای اخیر وارد ایران شده اند دارای استانداردهای بین المللی هستند و مصرف کنندگان قادرند که با اعتماد به نفس خودرو هائی باکیفیت را خریداری کنند.

سومین عامل ، تنوع مدل ها و گزینه ها می باشد. با افزایش تولید خودرو در چین ، تنوع مدل ها و گزینه ها نیز افزایش پیدا کرد. این تنوع مدل ها ، این امکان را به مشتری می دهد که بر اساس سلیقه و نیاز خود خودروی مورد علاقه ی خود را انتخاب کنند. به علاوه واردات خودرو های چینی به ایران برای اشتغال زائی و تامین نیازهای بازار داخلی هم می تواند مفید باشد. با این حال باید توجه کرد که برخی مشکلات نیز مانند ضعف های کیفیتی در برخی مدل ها و لوازم یدکی ممکن است وجود داشته باشد.

خودرو CKD چیست؟

عبارت CKD مخفف Completely Knocked-Down می باشد. یعنی خودروئی که به صورت قطعه قطعه وارد می شود و سپس مونتاژ می شود. قطعات این خودرو ها در کشور مبدا تولید می شوند و سپس به کشور مقصد صادر می شود. شرکت های خودروئی با پرداخت تعرفه کمی این قطعات را از گمرک ترخیص می کنند و سپس در خط مونتاژ این قطعات را مونتاژ می کنند. در این روش واردات خودرو علاوه بر اینکه بهای تمام شده خودرو کمتر می شود و سود شرکت تولید کننده خودرو افزایش پیدا می کند به دلیل اینکه مونتاژ قطعات در کشور انجام می گیرد باعث اشتغالزائی نیروهای بومی کشور می شود.

ویژگی های خودرو های چینی

واردات خودرو های چینی به برخی کشورها به دلیل قیمت مناسب ، کیفیت مناسب ، و قابلیت رقابت با خودرو های تولید داخلی از جمله دلایل مورد توجه می باشد. همچنین تکنولوژی پیشرفته و نوآوری در صنعت خودروسازی چینی نیز موجب شده است که خودرو های چینی بتوانند با رقبای بزرگ مانند المان ، ژاپن و امریکا رقابت کنند.

به عنوان مثال در سال 2020 ، چین بزرگترین صادرکننده خودرو در جهان بوده و بیش از 560 هزار خودرو به کشورهای مختلف صادر کرده است. این شامل صادرات خودرو های برقی ، خودرو های سواری ، و خودروهای تجاری است. از جمله کشورهائی که واردات خودروهای چینی را افزایش داده اند می توان به ایران ، برزیل ، استرالیا و آفریقای جنوبی اشاره کرد.

با افزایش توانائی تولید و کیفیت خودرو های چینی ، قابلیت واردات و استفاده از این خودرو ها در کشورهای دیگر نیز افزایش یافته است. اما همچنان برخی از مشتریان ممکن است دلایلی مانند عدم اعتماد به کیفیت و عمر مفید خودرو های چینی را داشته باشند و ترجیح دهند از خودرو های دیگری استفاده کنند.

ممنوعیت واردات خودرو

از تیرماه 1397 به دلیل خروج آمریکا از برجام و شدت گرفتن تحریم ها دولت  ورود 1339 کالا به کشور را ممنوع اعلام کرد که خودرو یکی از آن ها بود. هر چند واردات خودرو به کشور ممنوع اعلام شد ولی خودرو های چینی به صورت CKD و قطعه قطعه به کشور وارد می شدند و در داخل مونتاژ می شدند.

در حال حاضر تعرفه وارد کردن قطعات خودرو بین 5 تا 20 درصد است در حالیکه تعرفه وارد کردن خودرو به صورت کامل 100 درصد می باشد. بنابراین واردات خودرو به روش CKD سود زیادی را نصیب شرکت های خودروسازی می کند.

در حالیکه خودرو های چینی در ابتدا از قیمت های ارزانی برخوردار بودند ولی در حال حاضر در ایران به دلیل افزایش قیمت دلار این خودروها با قیمت بالائی به دست مشتری می رسد. سریع ترین روش واردات خودرو

آزادسازی واردات خودرو

واردات خودرو های چینی

در 16 خرداد ماه 1401، رئیس مجلس شورای اسلامی قانون واردات خودرو را برای مدت 5 سال ، جهت اجرا به دولت ابلاغ کرد. پس از گذشت چند ماه از قانون ابلاغ واردات خودرو در 3 شهریور ماه ، جزئیات مصوبه واردات خودرو توسط هیئت وزیران تصویب شد. جزئیات این مصوبه به شرح زیر است:

  1. واردات خودرو تنها برای خودروهای پایین‌تر از ۲۰ هزار یورو (فوب) مجاز است. البته اولویت با خودروهای کمتر از ۱۰ هزار یورو (فوب) است.
  2. تخلیه خودرو بدون ثبت سفارش و تخصیص ارز ممنوع است.
  3. ارزش گمرکی بر اساس ماده ۱۴ قانون امور گمرگی محاسبه می‌شود.
  4. خودروهای وارداتی تنها در بورس کالا عرضه می‌شوند.
  5. کارگروهی با مسئولیت وزارت صمت و عضویت وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه موظف است نرخ سود بازرگانی خودروهای وارداتی را بر حسب ارزش تعیین کند. نرخ سود که ما به‌ التفاوت قیمت پایه با قیمت پایانی در بورس کالا است، باید عادلانه باشد.
  6. کارگاه مذکور می‌تواند سود بازرگانی علی‌الحساب در زمان ترخیص و همچنین سود بازرگانی قطعی در زمان فروش را تعیین کند.
  7. وزارت صمت باید با هدف توسعه تولید خودروهای اقتصادی (حداکثر ۱۰ هزار یورو)، مشوق‌های سرمایه‌گذاری و تولید را پیش‌بینی کند. همچنین وزارت صمت باید اقدامات مورد نیاز برای هدایت بخشی از واردات به سمت تولید و افزایش تولیدات داخلی را در دستور کار قرار دهد. برنامه تولیدات داخلی واردکنندگان موضوع این بند، باید توسط وزارت صمت تایید شود.

موارد دیگر مصوبه آزادسازی واردات خودرو

واردات خودروهای سواری به‌ صورت سرمایه‌گذاری خارجی (با تأیید سازمان سرمایه‌گذاری خارجی)‌ تنها برای استفاده در شبکه حمل‌ونقل عمومی مجاز است.
خودروهای وارداتی در مناطق آزاد تجاری – صنعتی تنها منحصر به خودروهای هیبریدی یا برقی است. راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری ایستگاه‌های شارژ با واردکنندگان خودرو است.
سقف منابع ارزی برای واردات خودرو به جز سرمایه‌گذاری خارجی، حداکثر معادل یک میلیارد یورو است.
منابع ارزی مورد نیاز از محل صادرات، رمز دارایی سرمایه‌گذاری خارجی (با تایید سازمان سرمایه‌گذاری خارجی) و دیگر منابع مورد تایید بانک مرکزی تامین می‌شود.
وزارت صمت با همکاری بانک مرکزی دستور‌العمل اجرایی این مصوبه، مانند چگونگی تامین و تخصیص ارز،‌ مشخصات فنی،‌ خدمات پس از فروش، انتقال فناوری و تعیین صلاحیت‌های فنی و حرفه‌ای واردکنندگان را تدوین و ابلاغ می‌کند.

وزارت صمت باید هر ۳ ماه یک بار، گزارش اجرای این تصویب‌نامه را به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه کند.

مشکلات واردات خودرو از چین به ایران

واردات خودرو های چینی
واردات خودرو های چینی

در مسیر واردات خودرو ازچین به ایران مشکلات و چالش هائی وجود دارد که بازرگانان با آن دست و پنجه نرم می کنند. این مشکلات مخصوصا برای کسانی که در این راه تازه قدم گذاشته اند پررنگ تر می باشد. بعضی از این چالش ها عبارتند از :

ترخیص خودرو از گمرک:

تر خیص خودرو از گمرک مانند سایر کالاها پیرو قوانین و مقررات خاصی می باشد. این قوانین و مقررات در مورد خودرو کمی زمان بر و پیچیده می باشد. برای کسانی که با این قوانین آشنائی ندارند فرآیند ترخیص خودرو از گمرک ممکن است سخت و طولانی باشد.

مشکل زبان

آشنا نبودن به زبان چینی که یکی از سخت ترین زبان های دنیا می باشد یکی از چالش های پیش روی بازرگانان ایرانی است. این عامل سبب می شود تا در زمان عقد قرارداد دو طرف به درستی متوجه صحبت های یکدیگر نشوند و ممکن است باعث سوء تفاهم و یا تاخیر در موعد تحویل شود.

هزینه‌های حمل و نقل

فاصله ی زیاد بین دو کشور ایران و چین باعث افزایش چشمگیر قیمت حمل و نقل خودرو های چینی به ایران می شود.

رعایت مقررات و قوانین موجود در چین

تمامی کسانی که برای واردات خودرو از چین اقدام می کنند در طول زمان سفر خود باید تمامی مقررات موجود در چین را رعایت کنند. این مقررات شامل بسیاری از استانداردهای زیست محیطی و ایمنی می باشد که شامل هزینه هائی برای شخص است. این هزینه ها نیز به هزینه های دیگر در طول فرآیند واردات خودرو اضافه می شود. بهترین روش دریافت وام خرید خودرو

مزایای واردات خودرو از چین به ایران

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم کشور چین در حال حاضر یکی از بزرگترین قطب های تولید خودرو و یکی از بزرگترین صادر کننده ی خودرو در جهان می باشد. بنابراین با وجود مشکلات و پیچیدگی هائی کهواردات خودرو چینی به ایران دارد ولی مزایای زیادی نیز دارد که همچنان تجار زیادی علاقه مند به وارد کردن خودرو چینی به ایران هستند. در زیر به چند مورد از این مزایا اشاره می کنیم :

تنوع محصولات

یکی از ویژگی هائی که تولیدکنندگان چینی دارند این است که طیف گسترده ای از محصولات را از مدل های ابتدائی تا مدل های پیشرفته تولید می کنند. بنابراین دست شما برای واردات باز است و می توانید انواع خودرو ها را از ابتدائی تا پیشرفته خریداری و به کشور وارد کنید.

قیمت مناسب

یکی از دلایلی که باعث می شود خودرو های چینی نه تنها در بازار ایران بلکه در کل دنیا محبوب باشند قیمت رقابتی آن ها می باشد. ارائه قیمت مناسب و تنوع آپشن خودروهای چینی ، آنها را به خودرو هائی مقرون به صرفه و کاربردی تبدیل کرده است.

کیفیت مطلوب

در گذشته خودرو های چینی از کیفیت قابل قبولی در مقایسه با خودرو های اروپائی از لحاظ جنس قطعات و بدنه برخوردار نبودند. اما در سال های اخیر با تلاش خودرو سازان چینی ضریب امنیت و کیفیت خودرو ها افزایش یافته است. امروزه بسیاری از خودرو های چینی در کل دنیا می توانند با نمونه های اروپائی برابری کنند.

خودرو های جدید چینی که به بازار ایران وارد میشوند کدامند؟

SWMGO5 : شرکت سیف خودرو ابتدا کار خود را با سوباروی ژاپن آغاز کرد ولی به مشکلاتی برخورد و به سراغ چینی ها رفت. اولین خودروی این مشارکت GO1 نام داشت. اکنون محصول جدید سیف خودرو از خودرو های چینی ، شاسی بلند GO5  است. محصولی با پیشرانه 1.5 لیتری توربوی 156 اسب بخاری.

SKG T60 : اس کی جی ، کراس اووری است به اسم اسکیلاس T60. مجموعه شهر خودو شانس چندانی را با مدل کوپا در بازار ایران تجربه نکرد. اما اکنون امیدوار است با این مدل که آپشن های زیادی دارد بار دیگر شانس خود را امتحان کند. T60 دارای پیشرانه 1.5 لیتری و 147 اسب بخار می باشد.

MG i6 : مالک برند MG سایک می باشد که سابقه خوبی در ایران دارد. با مشکلاتی که نماینده جدید ام جی درباره تعهدات مدل 360 ایجاد کرد سایک تصمیم گرفت خود وارد عمل شود و خودروی جدید چینی به نام i6 را روانه بازار کند. این خودرو نسخه فیس لیفت همان ام جی است که الان به یک پیشرانه 1.6 لیتری توربو 1.5 اسب بخاری مجهز شده است. مراحل دریافت کارت بازرگانی برای واردات خودرو

دیگر خودرو های جدید چینی

بستیون T99 : یکی دیگر از خودرو های جدید چینی که در واقع نام جدید بسترن از زیر مجموعه FAW می باشد بستیون است. بستیون شاسی بلندی است با طراحی لوکس و قابلیت های اسپرت. قد و قواره این خودرو در حد سانتافه است. بستیون دارای یک پیشرانه قدرتمند 2 لیتری توربو با 221 اسب بخار می باشد.

چری تیگو 8 پلاس : این خودرو شاسی بلند قرار است با برند MVM توسط مدیران خودرو مونتاژ کند. تیگو 8 پلاس دومین نسل این خودرو می باشد که دارای اپشن های زیادی است. دو پیشرانه 1.5 لیتری و 1.6 لیتری توربو که به ترتیب 158 و 197 اسب بخار قدرت دارند برای این خودرو در نظر گرفته شده است.

لیفان X70: لیفان X70 محصولی از شرکت کرمان موتور است. محصول جدید لیفان چهره ای محافظه کار دارد و از نظر فنی نیز متعادل شده است. پیشرانه 2 لیتری 141 اسب بخاری مخصوص این مدل می باشد.

عوارض واردات خودرو CKD

تعرفه واردات خودرو یکی از مواردی است که هر سال بر اساس حقوق ورودی کالاهای وارد شده و بودجه همان سال تعیین می شود. عوارض واردات خودرو حداقل 86 درصد ارزش گمرکی آن اعلام شده است. در حالیکه تعرفه واردات خودرو به صورت CKD متفاوت می باشد.

در آبان 1402 نرخ تعرفه واردات قطعات CKD افزایش یافته است. جدول افزایش تعرفه واردات خودرو :

تعرفه واردات برای خودروهای کمتر از 1500 سی سی
میزان داخلی سازی تعرفه فعلی تعرفه جدید
داخلی سازی کمتر از 20% 28 درصد 51 درصد
داخلی سازی 20% تا 50% 6 و 11 و 16 درصد 28 درصد
داخلی سازی بیشتر از 50% 1 و 6 درصد 1 درصد
تعرفه واردات برای خودروهای 1500 تا 2000 سی سی
میزان داخلی سازی تعرفه فعلی تعرفه جدید
داخلی سازی کمتر از 20% 16 درصد 51 درصد
داخلی سازی 20% تا 50% 1 و 6 و 11 درصد 28 درصد

1. تعرفه جدید واردات خودرو چینی 1402

عوارض و تعرفه واردات خودرو موضوعی است که همیشه بر سر آن اختلاف بوده و هست. در حال حاضر تعرفه واردات خودرو بین 40 تا 75 درصد می باشد. ولی با مصوبه جدید دولت تغییراتی در نرخ تعرفه به وجود آمده است.

تعرفه واردات خودرو برحسب قیمت خودرو و همچنین براساس حجم موتور خواهد بود. البته نرخ‌های اعلام شده بصورت علی‌الحساب بوده چراکه تعرفه نهایی، براساس اختلاف قیمتی است که در زمان عرضه خودروها در بورس کالا، بدست می‌آید:

قیمت FOB خودرو حجم موتور تعرفه واردات*
کمتر از 10 هزار یورو کمتر از 1200 سی‌سی 6 درصد
کمتر از 10 هزار یورو بیش از 1200 سی‌سی 11 درصد
بیشتر از 10 هزار یورو کمتر از 1500 سی‌سی 21 درصد
بیشتر از 10 هزار یورو 1500 تا 2000 سی‌سی 31 درصد

مزایای آزاد سازی واردات خودرو

انتخاب گسترده تر : آزادسازی واردات خودرو به ایران به معنی ورود خودرو های بیشتر و متنوع تر به بازار است. این انتخاب گزینه های بیشتر برای مشتریان را فراهم می کند و باعث رقابت بیشتر و بهبود کیفیت خودرو ها می شود.
رقابت قیمتی : آزادسازی واردات خودرو باعث ایجاد قیمت های رقابتی می شود و این امر ممکن است باعث کاهش قیمت خودرو شود.
پیشرفت تکنولوژی : واردات خودرو های جدید و پیشرفته به کشور ، می تواند فناوری های جدید را به بازار ایران معرفی کند و باعث بهبود فناوری و کیفیت خودروهای تولیدی در داخل شود.

در حال حاضر غیر از چین از کشورهای ژاپن ، کره جنوبی ، ایتالیا و اسپانیا برندهای معروفی مانند بی ام و ، مرسدس بنز ، آئودی ، فولکس واگن ، تویوتا ، نیسان ، هیوندای ، کیا ، سوبارو ، رنو وارد ایران می شوند. البته با توجه به قوانین و مقررات واردات لیست خودروهای وارداتی متغیر می باشد.

معایب آزادسازی واردات خودرو

تاثیر بر بازار داخلی : واردات بیش از حد خودرو می تواند بر تولید داخلی تاثیر منفی بگذارد زیرا میزان تقاضا برای خودرو های داخلی کاهش می یابد و بازار در برابر رقابت خارجی دچار زیان می شود.
افزایش وابستگی به واردات : با ازادسازی واردات خودرو کشور ممکن است وابستگی زیادی به واردات خودرو به خارج از کشور پیدا کند که این امر می تواند در مواجهه با مشکلات اقتصادی و سیاسی بین الملل آسیب زا باشد.
توازن تجاری : واردات بیش از حد خودرو به کشور می تواند بر توازن تجاری تاثیر منفی بگذارد و موجب خروج ارز و کاهش پشتوانه تجاری کشور شود.

به طور کلی تصمیم درباره آزادسازی واردات خودرو به ایران باید با در نظر گرفتن همه ی جوانب اقتصادی ، صنعتی و اجتماعی به همراه برنامه ریزی دقیق و کامل اتخاذ شود.

به گفته سخنگوی وزارت صمت، خودرو‌های وارداتی از برندهای چینی، کره‌ای، ژاپنی و اروپایی خواهد بود و خودرو‌هایی مانند هیوندا اکسنت، هیوندا‌ی ۱۰، میتسوبیشی میراژ، چانگان سی اس ۳۵، ام جی ۳ و ام جی ۶،  و محصولی از شرکت فولکس واگن (سئات) در زمره مدل خودرو‌هایی است که قرار است به کشور وارد شود که این خودرو‌ها در محدوده خودرو‌های اقتصادی و محدوده قیمت حدود ۱۰ هزار یورو قرار دارند. 10 مرحله صادرات کالا

جمع بندی

در این مقاله در مورد واردات خودرو های چینی ، ممنوعیت واردات و ازادسازی واردات خودرو و مزایا و معایب آن صحبت کردیم. پس از خروج امریکا از برجام ، واردات خودرو برای چندین سال متوقف شد. در این سال ها فقط چند شرکت خودرو سازی واردات خودروی چینی را به صورت CKD یا واردات قطعات خودرو انجام می دادند. قطعات خودرو پس از تولید در چین به ایران وارد می شد و توسط شرکت های خودرو سازی مونتاژ و سرهم می شد. بنابراین در این چند سال ما در جاده های کشور فقط شاهد خودرو های چینی بودیم.

ولی در سال 1401 تصمیم به آزادسازی واردات خودرو توسط دولت و مجلس صورت گرفت و ابلاغیه های ان صورت گرفت. ولی همچنان واردات خودروهای چینی به دلیل روابط سیاسی بهتری که بین دو دولت ایران و چین برقرار است و همچنین قیمت مقرون به صرفه ای که دارند در صدر جدول واردات قرار دارد. بنابراین بیشترین سهم واردات خودرو به ایران متعلق به کشور چین می باشد. دیگر کشورها مانند ژاپن ، کره جنوبی و آلمان نیز سهم مهمی را در واردات خودرو به ایران دارند.

دیگر مقالات ما

Avatar

ertaweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت