سه شنبه , 8 خرداد 1403 2024 - 05 - 28 ساعت :
» تکنولوژی » دریافت وام مسکن
شرایط اخذ وام مسکن 1402
تکنولوژی

دریافت وام مسکن

دی 12, 1402 00136

درباره وام مسکن

دریافت وام مسکن | وام مسکن جزو یکی از وام های معروفی است که در بسیاری از کشور ها اجرا میشود و در سراسر دنیا ، دولت ها و یا نهاد های مالی وام مسکن را با شرایطی مختلف ارائه میدهند که در ادامه به آن میپردازیم. لازم به ذکر است که ارائه هر گونه خدمات از سمت دولت ، وابسته به سیاست های کشور و نهاد مالی می باشد.

هم چنین هر کشور بسته به بودجه و شرایط موجود ، خدماتی از این قبیل در اختیار مردم قرار میدهد تا توان مردم برای خرید مسکن که مهم ترین بخش زندگی افراد است بالا تر برود و یک جا مبلغ سنگین خانه را نپردازند. با ابزار نیوز از اخبار های روز کشور با خبر شو.

انواع وام مسکن

در کشور ایران به طور کلی وام های مسکن به دو دسته تقسیم میشوند. وام هایی که از طریق اوراق ممتاز دریافت میشوند و وام هایی که از صندوق پس انداز مسکن ارائه میشوند که هر دو دسته از این وام ها با شرایط مختلف در اختیار زوج ها و افراد قرار داده میشود. انواع وام های مسکن و شرایط دریافت آن ها عبارتند از :

 • وام های اوراق دار : جهت دریافت وام های مربوط به اوراق ممتاز که با نام وام اوراق مسکن شناخته میشود ، متقاضی میبایست به ازای هر 500 هزار تومان یک برگ اوراق خریداری کند.
 • وام مسکن یکم : وام مسکن یکم جزو یکی از رایج ترین وام ها در ایران است. این وام در طی سال ها با روش های مختلفی از طریق بانک مسکن در اختیار مردم گذاشته شده است و همچنین مبلغ آن هم افزایش داشته. این وام برای افرادی که ازدواج کرده اند هم قابل دریافت هست.
 • وام مسکن بازنشستگان : وام مسکن بازنشتگان مخصوص افراد بازنشسته است که برای خرید ملک به آن ها پرداخت میشود.
 • وام خرید زمان : وام خرید زمان از محل صندوق پس انداز مسکن پرداخت میشود. در این نوع از وام متقاضی میتواند پس از گذشت 6 ماه از سپرده گذاری که درحساب صندوق پس انداز مسکن گذاشته است استفاده کند و مبلغ 8 میلیون تا سقف 12 میلیون برداشت کند.
 • وام زوجین : وام مسکن برای زوجین شامل وام های مختلفی است. از جمله وام های مسکن مهر یا وام های مسکن عادی که در ادامه بیشتر به آن میپردازیم.

 دیگر انواع وام های مسکن

 • وام مسکن توسعه : وام مسکن توسعه در جهت توسعه و بهبود مسکن فعلی افراد ارائه میشود.
 • وام مسکن مهر : این نوع وام برای افرادی با درآمد کمتر از سایر مردم و با شرایط خاص ارائه میشود.
 • وام مسکن پیش فروش : برای خرید مسکن از طریق قرار داد وام مسکن پیش فروش ارائه میشود.
 • وام مسکن جوان : این نوع وام مخصوص زوج هایی است که قصد تشکیل خانواده و خرید اولیه مسکن را دارند.
 • وام مسکن تکمیلی : وام مسکن تکمیلی به افرادی تعلق میگیرد که برای تکمیل هزینه خرید و یا ساخت مسکن نیازمند به کمک مالی هستند.
 • وام مسکن تجدید نظر : وام مسکن تجدید نظر ، در جهت تغییر شرایط وام مسکن های قدیمی به شرایط جدید در اختیار مردم قرار میگیرد.

شرایط وام مسکن زوجین 1402

جهت دریافت وام مسکن ، زوجین میبایست شرایطی را داشته باشند که وام مسکن زوجین شامل حال آن ها شود. در ادامه به مهم ترین آنها اشاره کرده ایم :

 1. حداقل سن 18 و درآمد ثابت و پایدار
 2. زوجین نباید از تسهیلات بانک مسکن استفاده کرده باشند.
 3. استفاده نکردن از امکانات دولتی جهت تهیه مسکن
 4. در صورت تمایل زوجین به دریافت وام مسکن یکم میبایست یکی از افراد در بانک مسکن حساب صندوق یکم داشته باشد.
 5. در صورت تمایل زوجین به اخذ وام مسکن زوجین ، از محل اوراق ممتاز نباید سابقه چک برگشتی و یا بدهی ثبت شده در سیستم های بانکی داشته باشند.
 6. جهت دریافت وام از محل اوراق ممتاز باید 6 دانگ از ملک به نام زوجین باشد.

مدارک ثبت نام وام مسکن زوجین

زوج هایی که تمایل به دریافت وام مسکن دارند نیاز به ارائه برخی مدارک دارند که برای وام مسکن زوجین اقدام کنند. که عبارتند از :

 • شناسنامه زوجین و کپی از صفحات آن
 • اصل و کپی کارت ملی
 • شناسنامه و کارت ملی عکس دار ضامنین
 • اصل کارت ملی و شناسنامه فرد فروشنده ملک
 • گواهی اشتغال به کار
 • اصل و کپی سند ملک ( دارای تاریخ ساخت ، قدمت ملک )
 • کارت پایان خدمت یا معافیت

وام مسکن 800 میلیونی زوجین

از تاریخ 30 خرداد 1402 وام مسکن زوجین دو برابر شده است. قبل از اعلام این تاریخ هر فرد توانایی دریافت حداکثر 200 میلیون تومان وام خرید مسکن بود. اما در حال حاضر مبلغ وام مسکن زوجین برای هر فرد در تهران به مبلغ 400 میلیون تومان افزایش یافته و در نتیجه وام مسکن زوجین شامل 2 وام 400 میلیون تومانی می باشد که به طور کلی 800 میلیون تومان وام مسکن به زوجین تعلق میگیرد.

شرایط اخذ وام مسکن 1402

در ایران ، بانک ها و موسسات مالی زیادی هستند که وام مسکن را به مردم ارائه میدهند. و عمدتا شرایط دریافت وام مسکن در ایران وابسته به نهاد اعطا کننده و هم چنین سیاست های دولت و اقتصاد ، قابل تغییر است. با وجود این شرایط تعدادی از عمومی ترین شرایط دریافت وام مسکن در ایران عبارتند از :

شرایط متقاضی : برای دریافت این وام متقاضی میبایست شرایط لازم رو داشته باشد که شامل : (درآمد ثابت و مناسب برای پرداخت اقساط بانک) مدارک شناسایی ، گواهی اشتغال ، مدارک مالکیت و یا اجاره مسکن و …

محدودیت سنی : در برخی وام های مسکن ممکن است محدودیتی مانند محدودیت سن متقاضی وجود داشته باشد.

موقعیت مکانی : مانند ملاک محدودیت سن در بعضی شرایط ممکن است موقعیت مکانی هم برای دریافت وام مسکن مهم باشد.
مرحله ارزیابی شرایط و تایید : در این بخش از شرایط مدارک متقاضی توسط نهاد های مالی ارزیابی و تایید میشوند جهت تشخیص صلاحیت متقاضی برای دریافت وام.

شرایط ویژه : در برخی موارد برای ارائه وام مسکن ممکن است شرایطی مانند وام تسهیلاتی در نظر گرفته شود برای افرادی که درآمد کمی دارند و یا قصد باسازی مسکن را دارند.
لازم به ذکر است که این مواردی که پیش تر اشاره کردیم در رابطه با شرایط دریافت وام مسکن وابسته به قوانین و سیاسیت های کشور متغیر است. برای اطلاع از شرایط جاری بهتر است به مکان هایی از قبیل : بانک ها ، سازمان مسکن ، شهرسازی و یا نهاد های دولتی و مالی مراجعه کنید.

میزان مبلغ وام مسکن

میزان مبلغ وام مسکن در ایران بستگی به نکاتی  دارد ، مانند : نوع وام و شرایط ، درآمد متقاضی ، وضعیت مالی. عمدتا مبلغ وام مسکن بر اساس و پایه قیمت مسکن و وضعیت مالی متقاضی تعیین میشود. برای مثال همانطور که در بالا اشاره کردیم وام مسکن مهر برای افرادی ارائه میشود که درآمد کمی دارند و میزان مبلغ وام بر اساس درآمد متقاضی و توانایی پرداخت اقساط وام در نظر گرفته میشود.

به صورت کلی ، سازمان های مسکن مهر و بانک ها ممکن است برای هر نوع وام مسکن حداکثر و حداقل مبلغ را تعیین کنند. اما بهترین روش برای دریافت اطلاعات دقیق تر از شرایط موجود بهتر است با مشاوران مالی مستقل مشورت کنید و یا به سازمان مسکن مربوطه مراجعه کنید.

نحوه دریافت وام مسکن در ایران

درباره وام مسکن
درباره وام مسکن

بهترین راه جهت دریافت وام مسکن در ایران ، مراجعه کردن به سازمان های مربوط به مسکن و یا به بانک ها است. با این حال در ادامه مطلب چند مرحله کلی برای دریافت وام مسکن در ایران ذکر کرده ایم :

استعلام و انتخاب نوع وام : انواع مختلفی از وام های مسکن وجود دارد که برخی از آنها که ممکن است در میان عموم رایج تر باشد مانند وام مسکن مهر ، وام توسعه مسکن و وام های خرید ملک. متقاضی میبایست با توجه به نیاز و شرایط نوع وام را انتخاب کند.
تهیه  اسناد و مدارک لازم : جهت درخواست وام ، متقاضی نیاز به ارائه بعضی مدارک به سازمان و یا بانک مربوطه است از جمله مدارک شناسایی ، مدارک مالی ( فیش حقوقی ) ، سواق کاری و سایر مدارک.
ارائه فرم های درخواست وام : بعد از تهیه مدارک ، متقاضی باید فرم های درخواست وام را تکمیل کرده و به بانک و یا سازمان مربوطه ارائه دهد.
تایید و پرداخت وام : پس از تکمیل تمام مراحل موسسات مالی و یا بانک مربوطه درخواست را تایید میکند و مبلغ را به حساب شما واریز میکند.

نکته : لازم به ذکر است که در هر مرحله مهم است که شرایط و ظوابط را رعایت کنید و از اسناد مورد نیاز و شرایط واریز وام به خوبی آگاه باشید همچنین میتوانید برای دریافت اطلاعات دقیق تر از مشاوران حقوقی در این زمینه کمک بگیرید. بهترین روش دریافت انواع وام

مدارک لازم جهت اخذ وام خرید مسکن

به  طور کلی متقاضی جهت دریافت وام خرید مسکن نیاز به ارائه اسناد و مدارکی به نهاد های مالی و یا بانک ها است که عمدتا شامل موارد زیر میشود :

 • اسناد شناسایی : اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی ( جدید )
 • فیش حقوقی : این اسناد شامل گواهی درآمد و فیش حقوقی است که نشان میدهد متقاضی ثبات شغلی دارد.
 • اسناد مربوط به ملک : جهت دریافت وام خرید ملک میبایست اسنادی مانند اصل یا کپی سند ملکی ، قرارداد خرید یا فروش ملک و … ارائه کنید.
 • سوابق اعتباری :  برخی از موسسات و بانک ها درخواست استعلام اعتبار میکنند و متقاضی میبایست گزارشی از سوابق وام های گذشته و کارت اعتباری ارائه دهد.

 بانک هایی که تسهیلات وام مسکن ارائه می دهند

به طور کلی ، در بین بانک های ایران اولین و مهم ترین بانکی که وام و تسهیلات مسکن به مردم ارائه میدهد بانک مسکن است ، این بانک از طریق روش های مختلف به متقاضیان برای خرید خانه وام مسکن میدهد و به صورت کلی 100 طرح پیشنهادی در این زمینه ارائه میدهد. همچنین بانک های خصوصی ( غیر دولتی ) دیگر هم فعالیتی در این زمینه دارند که معمولا سریع تر وام را پرداخت میکنند اما سخت گیری های نسبی مانند ضامن هم دارند.

عمدتا بیشترین مبلغی که که این بانک ها در نظر میگیرند زیر 100 میلیون تومان است ، برای مثال بانک سامان نیاز به ضامن ندارد و سند متقاضی را به عنوان ضامن در نظر میگیرد و وام با سقف 60 میلیون تومان پرداخت میشود. دیگر بانکی که با عنوان طرح ویژه مسکن تسهیلات ارائه میدهد بانک ملی ایران است.

پس به طور کلی 3 بانک معتبر در کشور ایران تسهیلات وام مسکن را ارائه میدهند که عبارتند از :

 • بانک مسکن
 • بانک سامان
 • بانک ملی

شرایط ضامن وام بانک مسکن

بر اساس قوانین بانک مسکن متقاضیان در صورت اثبات توانایی بازپرداخت مبلغ معین به بانک میتوانند بدون معرفی ضامن از تسهیلات وام مسکن استفاده کنند. برای مثال وام مسکن مهر در حالت عادی نیاز به معرفی ضامن ندارد و نکته قابل توجه این است که در بسیاری از شعب به دستور مدیر شعبه یا اعتبار اسنادی افراد میتوانند با ارائه مدرک تمکن مالی همچنان برای دریافت وام ضامنی معرفی نکنند.

لازم به ذکر است که متقاضی در هنگام تکمیل و ارائه پرونده در بانک های دولتی 1 ضامن و در بانک های خصوصی ( غیر دولتی ) 2 ضامن باید به بانک معرفی کنند.

تفاوت وام خرید مسکن و وام مسکن

در مجموع هر دو مفهوم یکسانی دارند اما ممکن است در بعضی مواقع در دسته بندی های مختلفی بیان شوند و تعاریف متفاوتی داشته باشند :

وام مسکن به صورت عمومی به معنای وامی برای خرید مسکن و یا بازسازی ملک است. همچنین نیازمند شرایط خاصی برای ارائه این نوع وام است که عمدتا مربوط به سازمان های شهرسازی و وزارت مسکن می باشد.

وام خرید مسکن به وامی اشاره میکند که مربوط به خرید ملک خاص میشود و ممکن است این تفاوت نام گذاری در برخی موارد وجود داشته باشد اما در اصل هر دو عبارت به وام مسکن اشاره دارند. بنابراین به طور کلی هر دو معنا و مفهوم یکسانی دارند و برای خرید مسکن و یا تامین مالی برای تهیه ملک به کار میروند.

نرخ سود وام مسکن

نرخ سود وام مسکن در ایران در طول زمان بسیار متغیر است و به موارد زیادی بستگی دارد از جمله شرایط بازار مالی ، کل تصمیمات بانک ها و … همچنین بعضی از بانک ها نرخ سود ثابت و یا متغیر برای وام های خود تعیین میکنند.

مزایای دریافت وام مسکن

به طور کلی وام مسکن برای خانواده ها و افراد ( مجرد ، متاهل ) مزایای زیادی داره و خیلی راحت تر میتوانند با کمک دولت مسکن که اساسی ترین نیاز هست تهیه کنند و بسیار مزایا و فواید مختلفی برای افراد دارد از جمله :

 • پشتوانه مالی : با دریافت وام مسکن مردم پایه مالی محکم تر و ثبات بیشتری در زندگی دارند.
 • خرید آسان تر مسکن : یکی از مهم ترین مزایا وام مسکن ایجاد فرصت خرید و دسترسی آسان تر به مسکن است.
 • تشویق به سرمایه گذاری در مسکن : وام های مسکن مردم را تشویق به سرمایه گذاری در مسکن میکند که این امر باعث رشد اقتصادی کشور و مناطق میشود.
 • زندگی اقتصادی : همانطور که در کاهش هزینه های مالی اشاره کردیم مردم با پرداخت اقساطی به جایگزین اجاره زندگی اقتصادی تر و ثبات مالی بیشتری دارند.
 • کاهش هزینه مالیات : دیگر نکته مثبت دریافت وام مسکن کاهش هزینه های مالیاتی است به دلیل اینکه بسیاری از وام های مسکن از پرداخت مالیات معاف هستند و این امر کمک بسیاری به کاهش هزینه های افراد میکند.
 • کاهش هزینه های مالی : کاهش هزینه های مالی به این منظور است که متقاضی با دریافت وام مسکن این امکان را دارد که هزینه اولیه ناچیز بپردازد و همچنین خانه را به صورت اقساطی خریداری کند و مجبور به پرداخت تمام مبلغ ملک به صورت یکجا نشود.

به طور کلی این نوع وام ها از سوی دولت و نهاد های مالی طراحی شدند که به شرایط مالی مردم را مناسب تر کنند و این فرصت میتواند برای زوجین ، خانواده ها و حتی افراد ( مجرد ) بسیار مفید و کارآمد باشد.

معایب دریافت وام مسکن

 • محدودیت ها و شرایط بازپرداخت :  عمدتا وام مسکن با شرایط خاصی مانند درصد بهره ، شرایط بازپرداخت و محدودیت زمانی ارائه میشود که ممکن است برای برخی افراد محدود کننده باشد.
 • مسئولیت بدهی : طبق قوانین دریافت وام مسکن به معنای بدهکاری به بانک و یا موسسات مالی هست. و نیازمند پرداخت مبالغ به صورت دوره ای ( باز پرداخت ) است. این امر ممکن است بر بودجه و شرایط مالی متقاضیان تاثیر بگذارد.

پیامد های اقتصادی و اجتماعی وام خرید مسکن

تحریک بازار مسکن : در اختیار گذاشتن وام مسکن میتواند بازار املاک را تحریک کند و فعالیت های اقتصادی را افزایش دهد.
کاهش فشار بازار مسکن : ارائه وام مسکن میتواند بر روی کاهش فشار بازار مسکن تاثیرگذار باشد. زیرا افراد بیشتری مشتاق به خرید مسکن و یا ساخت آن می شوند.
تاثیر بر امنیت مسکن : ارائه وام مسکن میتواند بر روی امنیت کشور تاثیرگذار واقع شود و نابسامانی ها را در مناطق کاهش دهد.
مخاطرات مالی برای سیستم مالی : در بعضی از موارد وام های مسکن میتواند مخاطراتی برای سیستم مالی ایجاد کند و در صورت نا مناسب بودن مدیریت منجر به مشکلاتی برای اقتصاد شود.

با توجه به مزایا و معایبی که درباره وام مسکن و پیامد های اقتصادی پیش تر توضیح دادیم لازم است که این ابزار مالی با دقت در نظر گرفت و وضعیت مالی افراد و اقتصاد در هر مورد ارزیابی شود.

مقایسه وام مسکن با سایر گزینه های مالی

مقایسه وام مسکن با سایر گرینه های مالی میتواند بر روی تصمیم افراد برای خرید مسکن تاثیرگذار باشد. و البته در این مقایسه مهم چندین عوامل وجود دارد از جمله :

 • اجاره مسکن : در اجاره مسکن نیاز به پرداخت مستمر ماهیانه هزینه اجاره وجود دارد که این امر ممکن است در طی مدت زمان طولانی نسبت به اقساط وام مسکن هزینه بیشتری شود.
 • خرید نقدی : در این روش شما ملک را نقد خریداری میکنید که بسیاری از افراد به دلیل محدودیت مالی قادر به انجام این کار نیستند.
 • وام شخصی : شرایط و کاربرد افراد از وام مسکن ممکن است متفاوت باشد و همچنین در بعضی از شرایط مبلغ وام مسکن برای خرید مسکن کافی نیست.
 • وام مسکن اجازه میدهد به صورت ماهیانه و اقساطی ملک را خریداری کنید.
 • پرداخت اقساطی وام مسکن نسبت به اجاره ماهیانه مناسب تر است.
 • موجب مالکیت و افزایش دارایی شما میشود.

راه کارهای موثر وام مسکن

منظور از راه کارهای موثر وام مسکن این است که به طور کلی شامل مجموعه ای از ابزار ها و سیاست های مختلفی میشود که متقاضی ها را در راه به دست آوردن ملک مورد نظر بدون استرس و تنش های مالی کمک کند. راه کار های موثر وام مسکن به شرح زیر میباشند :

برنامه ریزی دقیق مالی : محاسبه هزینه های وام و برنامه ریزی دقیق مالی به افراد کمک میکند اطمینان حاصل کنند که قسط پرداختی قابل تحمل است و در آینده مشکلات مالی در آینده بوجود نخواهد آمد.
مشورت با مشاوران مالی : استفاده از مشاوران مالی میتواند بسیار مفید واقع شود و در انتخاب بهترین نواع وام مسکن کمک کنند. تا افراد دچار استرس مالی نشوند.
آگاهی از شرایط وام و سیاست های مربوطه : برای دریافت وام مسکن بهتر است درباره شرایط وام و سیاست های مربوطه آگاه بود. از جمله مدت زمان باز پرداخت ، نرخ سود و سایر محدودیت ها.
انتخاب نوع وام با توجه به شرایط مالی : انتخاب نوع وام میبایست با وضغیت مالی افراد سازگاری داشته باشد و فرد قابلیت پرداخت اقساط را داشته باشد.
حمایت دولت و مشاوره : در برخی از کشور ها دولت ها از طریق سیاست های دولتی و برنامه های مختلف به مردم کمک میکنند تا شرایط مالی مناسب تر داشته باشند.

جمع بندی

به طور کلی ، همانطور که در اطلاعات بالا مشاهده میکنید وام مسکن یک ابزار مالی به حساب می آید که برای دسترسی آسان تر افراد به مسکن و مناسب کردن وضعیت مالی افراد برنامه ریزی شده. در ادامه مطلب فهرستی از موضوعاتی که مطرح کردیم همراه با پاره ای از توضیحات رو قرار دادیم :

 1. تعریف وام مسکن
 2. انواع وام مسکن
 3. شرایط و پیش نیاز های وام مسکن
 4. مزایا و معایب وام مسکن
 5. تاثیرات اقتصادی و اجتماعی
 6. مقایسه با سایر گزینه های مالی
 7. هدف متقاضی
 8. ظوابط و شرایط

براساس مطالبی که در بالا ذکر کردیم موارد مختلفی هستند که میتوانند بر روی تصمیم مردم تاثیرگذار واقع شوند. متقاضیان میبایست با توجه به هدف و شرایط مالی در انتخاب نوع وام دقت و همه شرایط و ضوابط را ارزیابی کنند. چرا که در غیر این صورت ممکن است پیامد های متفاوتی داشته باشد و از همه مهم تر دچار استرس و تنش های مالی شوند.

بهترین روش پیشنهادی از آگاهی کامل در رابطه با استفاده از تسهیلات مسکن میتواند مشورت با مشاوران مالی باشد. که به طور تخصصی به مردم مشاوره می دهند و به این گونه میتوان از انتخاب خود اطمینان حاصل کرد. مشاوران مالی به دلیل اشراف و به روز بودن در این زمینه با پیشنهاد دادن راه کارهای گوناگون دسترسی افراد را به هدف آسان و هموار می سازند.

Avatar

ertaweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت