سه شنبه , 8 خرداد 1403 2024 - 05 - 28 ساعت :
» ساخت و ساز » نقشه کشی ساختمان
نقشه کشی ساختمان
ساخت و ساز - نقشه کشی ساختمان

نقشه کشی ساختمان

شهریور 20, 1402 10108

نقشه کشی ساختمان

نقشه کشی ساختمان | قبل از ساخت هر ساختمان یک نقشه تهیه می شود. به طور کلی برای هر ساختمانی یک نقشه لازم است، اما ترسیم یک ساختمان بزرگ بسیار مهم است.زیرا ممکن است جزئیات ساختمانی یک ساختمان کوچک در ذهن کسی باقی بماند، اما چنین جزئیاتی از یک ساختمان بزرگ نمی تواند در اختیار کسی بماند.افراد مختلف قسمت های مختلفی از یک ساختمان بزرگ را می سازند. همه آنها باید نقاشی هایی در مورد آنها داشته باشندابتدا نقشه یک ساختمان تهیه می شود و سپس باید از سازمان مربوطه محلی تایید شود.نقشه ساختمان باید مطابق با آئین نامه های سازمان محلی باشد.هر ارگان محلی با در نظر گرفتن سلامت مردم و محیط زیست محل، قوانینی را وضع کرده است.این قوانین آیین نامه مرجع مربوطه نامیده می شوند.

نقشه کشی ساختمان

برای شروع یک پروژه ساختمانی، پس از نیاز به مطالعات اولیه بر روی نقشه ساختمان، نقشه بر داری آنقدر زیاد است که چندین هزار سال در معماری ایران و جهان وجود دارد، در گذشته های دور ایرانیان شهرها و خانه های خود را می ساختند. آنها از پیشرفته ترین تکنیک ها در زمان خود استفاده می کنند که توجه بسیاری از دانشمندان و جهان را به خود جلب کرده است. امروزه با کمک نرم افزارهای کامپیوتری و علم و فناوری نقشه برداری در سطوح بسیار حرفه ای و تخصصی در حال انجام است. ابزار نیوز

روش و فرآیند ترسیم ساختمان

فرآیند مهندسی به این صورت است که ابتدا نقشه معماری ترسیم می شود سپس محاسبات سازه و سپس نقشه تاسیسات برقی و نقشه تاسیسات مکانیکی توسط مهندسین مربوطه شهر محاسبه و ترسیم می شود تا نقشه مناسب ارائه شود. برای عوامل مختلف مانند مقررات و شهرداری ها. ، مقررات ملی، استانداردهای بین المللی، استفاده از اموال و نیازهای کارفرما باید در نظر گرفته شود. در حال حاضر برای درک بهتر فضای ساختمان از نقشه های مهندسی نیز با کمک نرم افزارهای سه بعدی استفاده می شود.در ساخت و ساز ساختمان، نقشه کشی ساختمان نقش مهمی ایفا می کند.اگر دانش کافی در مورد طراحی را ندارید، ساختن ساختمان تقریبا غیرممکن است. واردات خودرو های چینی

طرح های مختلف

طرح های مختلفی برای نقشه کشی ساختمان تهیه می شود.ابتدا یک طرح تک خطی تهیه می شود که اندازه و چیدمان اتاق ها را بر اساس اهمیت و نوع آنها نشان می دهد.این طرح خط نامیده می شود. یک معمار یا مهندس این طرح را آماده می کند. نقشه دقیق دیگری با کمک این طرح خطی تهیه می شود که توسط نقشه کش تهیه شده است. در این نقشه دقیق، طرح تفصیلی برای نشان دادن جزئیات نظم، اندازه و ضخامت دیوار های اتاق ها است. پلان فونداسیون برای نشان دادن اندازه و عمق پی است،ارتفاع برای نشان دادن نمای جلو، و مقطع برای نشان دادن جزئیات داخلی اتاق ها است.نقشه های کاری جداگانه برای برق، گاز، آبرسانی و فاضلاب و غیره تهیه می شود. علاوه بر این، قرعه کشی ارسالی برای دریافت تاییدیه شرکت شهرداری یا سایر سازمان های توسعه ذی ربط تهیه می شود.

انواع نقشه کشی ساختمان

نقشه های مختلف ساختمان با در نظر گرفتن ویژگی ها و ابعاد ساختمان به شرح زیر تهیه می شود.

 • طرح سایت
 • طرح خط

طرح سایت :

در این طرح، طرح مشخص برای ساختمان نشان داده شده است.در این نوع ترسیم ساختمان، محل اعداد قطعه، نام مالک ساختمان، نام خیابان ها و سایر ساختمان های مهم نشان داده شده است.ابعاد طرح نیز در طرح نوشته شده است. جهت شمال نیز در آنجا مشخص شده است تا بتوان به راحتی طرح را قرار داد.این نقاشی در مقیاس 10 متر = 1 سانتی متر (100 فوت = 1 اینچ) تهیه شده است.فقط خطوط مرزی طرح در چنین طرحی نشان داده شده است نه جزئیات اتاق های داخلی. مساحت طرح رنگی است یا سایه‌دار شده است تا این طرح با دیگر پلات‌ها متفاوت به نظر برسد.

 طرح خط :

در این نقشه، موقعیت و اندازه اتاق های داخلی آورده شده است. چنین نقاشی با یک خط تهیه می شود.ضخامت دیوارها در آن نشان داده نشده است. در واقع، چنین نقشه ای توسط برخی از معماران تهیه شده است. سپس نقاشی باقیمانده به کمک این نقشه که توسط نقشه کش تهیه می شود، آماده می شود.

ویژگی های طرح خط

ویژگی های این نقاشی به شرح زیر است: ابعاد داده شده در اتاق ها ابعاد داخلی آنها است که ضخامت دیوارها را شامل نمی شود.ابعادی که در خارج از اتاق ها داده می شود، ابعاد بیرونی آنها است که شامل ضخامت دیوارها می شود. بعد اول نمایانگر بعد افقی اتاق است در حالی که بعد دوم عادی به افقی است.برای نشان دادن ارتفاع یک اتاق، به صورت دایره ای نوشته می شود. درها و پنجره ها در مکان های مربوطه با اندازه نشان داده شده اند.

طرح تفصیلی:

در این نوع طراحی ساختمان اندازه، چیدمان و موقعیت اتاق ها و ایوان ها نشان داده شده است.ضخامت دیوارها نیز در آن نشان داده شده است.این طرح با کمک لاین پلان تهیه شده است. در نقشه کشی این پلان در نظر گرفته شده است که سطح کف کل ساختمان در ارتفاع 1 تا 2 متری به صورت افقی بریده شود.نقاشی پس از برش آماده شده است.در مورد ساختمان چند طبقه باید نقشه تفصیلی هر طبقه جداگانه تهیه می شد.علاوه بر این، هر پلان به نام داستان خود نامگذاری شده است.به عنوان مثال، پلان طبقه همکف برای طبقه همکف، طبقه اول برای طبقه بالای طبقه همکف، پلان طبقه دوم برای طبقه دوم، و غیرهبه طور مشابه، پلان طبقه زیرزمین برای داستان در زیرزمین. پس از تهیه این طرح، خدمات مختلف آن مانند سیم کشی برق، گاز و آب نمایش داده می شود.

ویژگی های طرح تفصیلی

در ادامه به ویژگی های این طرح می پردازیم. اندازه و موقعیت اتاق ها در آن نشان داده شده است. اندازه و مکان درها و پنجره ها در آن نشان داده شده است. علاوه بر این، انواع آنها نیز آورده شده است. چیدمان داخلی چمدان اتاق ها نیز نشان داده شده است. به عنوان مثال، محل تخت ها جای یک مشعل در آشپزخانه. امکان های شومینه نیز نشان داده شده است.

طرح بنیاد :

این نوع نقشه کشی ساختمان برای نشان دادن جزئیات پایه های یک ساختمان تهیه می شود. کل مکان و اندازه به کار رفته در ساختمان در این پلان نشان داده شده است. این پلان با کمک نقشه تفصیلی تهیه می شود که در آن خطوطی مطابق برجستگی های پی به موازات خط مرکزی دیوار کشیده می شود سپس این طرح آماده می شود.

ویژگی های طرح بنیاد

ویژگی های این طرح به شرح زیر است:

 1. ابعاد ثبت شده در آن ابعاد داخلی اتاق است.
 2. ابعاد ثبت شده در خارج از اتاق، اندازه گیری خارجی حفاری است.
 3. خط مرکزی دیوارها نیز در آن نشان داده شده است.
 4. اندازه و مکان درها و پنجره ها در آن نشان داده نشده است.
 5. وسعت دیوار و فونداسیون در آن نشان داده شده است.
 6. نوع پلان، فضای باقی مانده پس از ساخت ساختمان. با تخت گل، زمین های چمنزار و گیاهان دیگر تزئین شده است.
 7. طرح قسمت خارجی یک ساختمان زیباسازی می شود.
 8. برای این طرح از مقیاس 1 سانتی متر = 1 متر تا 2 متر استفاده می شود.
 9. به هر چیز علامت جداگانه ای داده نمی شود بلکه با حروف الفبا نشان داده می شود و با کمک یک جدول توضیح داده می شود.

ارتفاع:

در این نوع نقشه کشی ساختمان نمای عمودی یک ساختمان نشان داده می شود. اگر نمای جلو نشان داده شود به آن ارتفاع جلو می گویند. اگر نمای پشت ساختمان نشان داده شود، آن را ارتفاع پشتی می نامند. به همین ترتیب، اگر یک نمای جانبی از ساختمان نشان داده شود، به آن ارتفاع جانبی می گویند. مقیاس ارتفاع طبق نقشه تفصیلی استفاده می شود.

ویژگی های ارتفاع

در زیر ویژگی های Elevation آورده شده است. نمای ساختمان در بالای سطح زمین نشان داده شده است.طول، عرض و ارتفاع یک ساختمان در آن نشان داده شده است. اندازه درها و پنجره ها نیز در آن نشان داده شده است.داستان های مختلف یک ساختمان چند طبقه به طور همزمان در آن نشان داده شده است. جزئیات داخلی در طرح ارتفاع نشان داده نشده است.

هدف از نقشه کشی  ساختمان :

طراحی در ساختمان یکی از مهمترین دروس فنی است. نقشه زبان افراد فنی است. دانستن این زبان و دانستن اسرار آن برای یک فرد فنی بسیار مهم است. یعنی نقشه را درست و خوب ترسیم کنیم و بتوانیم آن را بفهمیم و بخوانیم. طراحی در زمینه ساخت و ساز هم یک کار فنی است و هم هنری، یعنی یک نقشه باید از نظر نکات فنی درست انجام شود و خوب و زیبا کشیده شود.

Avatar

ertaweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×
  ورود / عضویت